Leczenie ortodontyczne jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego społeczeństwa dotyczące estetyki, jak i funkcji. Proste zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale również harmonijne rysy twarzy. Należy pamiętać, że ortodoncja to przede wszystkim dziedzina medycyny, a wiec naszym głównym celem jest zapobieganie i leczenie schorzeń narządu żucia ze szczególnym uwzględnieniem norm estetycznych, bo proste zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale również harmonijne rysy twarzy i prawidłowa okluzja.
Należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno na leczenie ortodontyczne, można je rozpocząć w każdym wieku!
Pierwsza wizyta małego pacjenta
Najlepiej jednak, aby pierwsza wizyta ortodontyczna odbyła się ok. 7 roku życia, gdyż wtedy możliwe jest rozpoczęcie leczenia interceptywnego, które ma za zadanie szybkie wyleczenie wady mogącej powodować poważne zaburzenia wzrostu w przyszłości. Jednak nie zawsze „krzywe zęby” u dziecka wzbudzające niepokój rodziców są wskazaniem do rozpoczęcia wczesnego leczenia ortodontycznego. Leczenie wielu wad zgryz jest bardziej efektywne nieco później ok. 10-13 roku życia, dlatego bardzo ważna jest wizyta u specjalisty, który wskaże odpowiedni czas leczenia i dopasuje najlepszą metodę. W leczeniu ortodontycznym dzieci wykorzystujemy zarówno aparaty stałe jak i aparaty wyjmowane. Bardzo często jest to leczenie kilkuetapowe, rozpoczynające się od terapii aparatem wyjmowanym, wykorzystującym potencjał wzrostowy a wykańczane aparatem stałym, którego celem jest korekta niewielkich odchyleń estetycznych. Trzeba pamiętać, że leczenie ortodontyczne przynosi zwykle najlepsze efekty w okresie wzrastania pacjenta. Jest to związane z możliwościami skorelowania procesu wzrostu z kolejnymi etapami leczenia, którego celem jest osiągnięcie harmonijnych rysów twarzy i prawidłowego zgryzu. Już nigdy później nie uzyskamy takich efektów wyłącznie metodami ortodontycznymi.
Leczenie ortodontyczne osób dorosłych
Leczenie ortodontyczne osób dorosłych jest to najczęściej leczenie interdyscyplinarne ortodontyczno- protetyczno- implantologiczne. U osób dorosłych bardzo często obserwujemy nieodwracalne zmiany w narządzie żucia, będące następstwem przedwczesnej utraty zębów tj, nachylanie się zębów, bierne wyrzynanie, rozsuwanie się zębów, oraz efekty wieloletniego jatrogennego nieprawidłowego położenia zębów tj. starcie zębów, czy recesje. Dlatego pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na leczenie ortodontyczne, a im wcześniej się na nie zdecydujemy ty, lepiej dla naszego zdrowia.